Projekt "Z matematyką na ty"

Nawigacja

Środa 02.12.2020

Nawigacja

Comenius 2010 - 2012 archiwum Comenius 2005 - 2008 archiwum

Archiwum

Comenius 2010 - 2012 archiwum

 


             

 

     

 

 

 

PRODUKTY KOŃCOWE

 

 

SZTUKI PIERWSZEGO ROKU - DZIEŃ PIERWSZY

HTTP://WWW.YOUTUBE.COM/WATCH?V=GABVJDZNAZK

 

SZTUKI PIERWSZEGO ROKU - DZIEŃ DRUGI

HTTP://WWW.YOUTUBE.COM/WATCH?V=OWTIXQKYKOW

ONE FOR ALL AND ALL FOR ONE IN EUROPE - DVD (SZTUKI Z DRUGIEGO ROKU PROJEKTU)

HTTP://WWW.YOUTUBE.COM/WATCH?V=PJJKHYWNJHI

PHOTO ALBUM

http://www.youtube.com/watch?v=UHwIUoxiOZw&feature=youtu.be

EUROPEAN_CHILDREN_ON_THE_SAME_STAGE_-_BOOK.pdf

 

 

 

Wizyta w Hiszpanii

Kolejna wizyta w ramach realizacji projektu Comenius miała miejsce w Hiszpanii. W dniach 16-21 kwietnia 2012 w malowniczym mieście Ronda w Andaluzji spotkali się przedstawiciele wszystkich szkół partnerskich. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele naszej szkoły – pani dyrektor  Ewa Florczyk i pani Aleksandra Kucharczak oraz uczniowie klas szóstych – Ania Radecka, Ania Piwowarska, Nikola Olszewska, Weronika Wardak, Mateusz Zdrzałek i Jakub Kuczera. Zarówno dziewczyny, jak i chłopcy zakwaterowani byli w rodzinach uczniów hiszpańskich, gdzie mogli poznać bliżej ich codzienne życie.  Oficjalnie wizyta rozpoczęła się w miejscowej szkole podstawowej im. Miguela de Cervantesa. Sympatyczne spotkanie odbyło się w na boisku szkolnym, w blasku ostrego andaluzyjskiego słońca. Ciepłą atmosferę tworzyli zarówno uczniowie, jak i nauczyciele hiszpańscy, czynnie włączający się w program artystyczny, przygotowany dla gości. Pani Dyrektor  śpiewała wspaniałe andaluzyjskie pieśni. Nauczyciele razem z uczniami grali na instrumentach i tańczyli porywające flamenco.   Goście zwiedzali też szkołę i połączone z nią przedszkole. Starsi uczniowie praktycznie w każdej klasie przygotowali krótki występ albo drobne upominki.

Nauczyciele w ramach odwiedzin zapoznali się z warunkami pracy tutejszego liceum, połączonego ze szkołą zawodową, mogli porównać swoje systemy edukacyjne i warunki pracy.

 Jednym z najważniejszych celów wizyty było zaprezentowanie pozostały szkołom i lokalnej społeczności przedstawienia, które każda ze szkół przygotowała w swoim kraju. Tematyka dotyczyła codziennych problemów młodych ludzi. W czasie wieczoru teatralnego nasi uczniowie zaprezentowali wyreżyserowaną przez panią Aleksandrę Kucharczak i panią Ewę Matuszek sztukę „Going on a diet”.  Występy na prawdziwej scenie dały uczniom możliwość sprawdzenia się w takiej sytuacji, nabrania pewności siebie. Były niewątpliwie niezwykłym przeżyciem.

Wizyta była też wspaniałą okazją do poznania hiszpańskiej Andaluzji, jej krajobrazów, historii, kultury. Zarówno w czasie spacerów po Rondzie, jak i w czasie wycieczki do Granady można było się przekonać o bogactwie kulturowym tej ziemi i różnorodnych wpływach historycznych, które ją rzeźbiły. Oglądane zabytki są datowane od czasów prehistorycznych, przez okres Cesarstwa Rzymskiego czy dominację arabską ( niezwykły zespół pałacowo-warowny Alhambra w Granadzie), do typowej kultury andaluzyjskiej (arena do walk byków z końca 18-tego wieku w Rondzie).

 Sama Ronda jest miejscem, do którego zjeżdża wielu turystów. Za największą atrakcję uchodzi tutaj niezwykły most, zbudowany w końcu 18-tego wieku i łączący dwie, usytuowane na wysokiej skale, części miasta. Całości dopełniają otaczające Rondę pasma górskie.

Całe spotkanie było okazją do doświadczenia niezwykłej serdeczności gospodarzy i ich pogodnego sposobu bycia oraz skłonności do zabawy, tańców i śpiewu.

    

                                                 

 

                                         

Wizyta w Turcji

W ramach projektu Comenius w  dniach od 26 lutego do 2 marca reprezentanci naszej szkoły: p. dyrektor Ewa Florczyk, p. Aleksandra Kucharczak oraz uczniowie Klaudiusz Lepich i Dariusz Zając  wzięli udział w wizycie zagranicznej w Gebze, w Turcji. Gebze to miasto nad Morzem Marmara, 70 kilometrów od Istambułu.  Oprócz przedstawicieli z Polski, na miejsce przybyli uczestnicy projektu z pozostałych państw partnerskich: Grecji, Rumunii, Bułgarii i Hiszpanii.
Uroczyste otwarcie  spotkania nastąpiło we współpracującej w ramach projektu szkole podstawowej.  Tureccy uczniowie przedstawili kulturę swojego kraju. Goście zapoznali się  z tutejszymi narodowymi tańcami i pieśniami. Szczególną atrakcją był nastrojowy Wieczór Henny, w czasie którego przedstawiono tureckie zwyczaje przygotowujące parę młodą do ślubu. Wieczorem goście mogli spróbować kąpieli w tradycyjnej łaźni tureckiej.

W następnych dniach goście wzięli udział w rejsie statkiem po Cieśninie Bosfor, oddzielającej dwa kontynenty - Europę i Azję oraz zwiedzili Istambuł z najpiękniejszymi jego zabytkami – m.in. z bizantyjskim kościołem Hagia Sofia, cysterną  na wodę Yerebatan (zabytki z VI wieku) oraz z opałacem sułtanów Topkapi.

 

              

               

Uczestnicy wizyty spotkali się także z prezydentem miasta Gebze oraz z naczelnikiem Wydziału Edukacji. W czasie spotkania rozmawiano o tureckim systemie edukacji oraz o pomocy, jakiej państwo i szkoła udziela uczniom. Uczestnicy spotkania odnieśli się także do działań realizowanych w projekcie. Uzgodnili szczegóły dalszej współpracy.  M. in. omówili i zaplanowali wspólne wystawienie sztuk oraz ich zarejestrowanie podczas spotkania w Hiszpanii.
               W ostatnim dniu wizyty, w tutejszym Domu Kultury uroczyście otwarto wystawę prac uczniów z krajów partnerskich. Prace plastyczne dotyczyły problemów młodzieży i dzieci w relacjach z rodzicami.  Spotkanie zamykające wizytę uświetniły ponadto popisy młodych, a czasem bardzo młodych tureckich artystów, występujących w bogatym repertuarze ludowym oraz współczesnym.

              Całe spotkanie przebiegało w miłej, serdecznej atmosferze, a uczestnicy wyjechali pod wrażeniem niezwykłej tureckiej gościnności.

 

 

Wizyta w Bułgarii

W dniach 23.10-28.10.2011 odbyło się spotkanie w ramach programu Comenius. Spotkanie miało miejsce w Bułgarii w miejscowości Veliko Tarnovo. W spotkaniu wzięli udział p. dyrektor Ewa Florczyk, nauczyciele p. Joanna Dziwoki i p. Ilona Zientek oraz uczennice z klasy szóstej: Zosia Szala, Julia Misala i Liza Kłosok. W czasie wizyty  nauczyciele mieli możliwość wymiany doświadczeń oraz okazję do wymiany swoich spostrzeżeń dotyczących problemów nastolatków we współczesnym świecie. Ponadto uczestnicy wyjazdu mogli doskonalić swoje umiejętności językowe na licznych wycieczkach oraz spotkaniach integracyjnych. Dzięki pobytowi w Veliko Tarnovo uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc oraz poznania historii tej miejscowości.

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 im. Janusza Korczaka w Rybniku
    ul. Gustawa Morcinka 18
    44-273 Rybnik - Niewiadom
  • tel: 32 42 13 125
    fax: 32 42 13 125

Galeria zdjęć