Sobota 05.12.2020

K5:Biblioteka szkolna

Biblioteka Zespołu z centrum multimedialnym

Biblioteka - szkolne centrum informacyjne

Biblioteka Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 2 stanowi centrum informacyjne szkoły (zobacz). Tematyka księgozbioru gromadzonego w bibliotece jest zgodna z podziałem literatury obowiązującym w szkole podstawowej.

Biblioteka posiada bogaty księgozbiór podręczny - encyklopedie, słowniki, albumy, atlasy oraz różnorodną literaturę dla dzieci. Uczniowie mogą korzystać ze zbiorów biblioteki wypożyczając książki do domu lub przeglądać je w czytelni.

Nauczyciele korzystają z literatury popularnonaukowej oraz pomocy dydaktycznych w postaci książek, kaset VHS, płyt CD, DVD oraz edukacyjnych programów komputerowych.

Jedno z pomieszczeń biblioteki przeznaczone jest na Multimedialne Centrum Informacyjne  (zobacz), które nauczycielom służy do  opracowywania  materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych na zajęciach lekcyjnych, prowadzenia kółek zainteresowań, prowadzenia zajęć logopedycznych i zajęć wyrównawczych, wyszukiwania w zasobach portali edukacyjnych scenariuszy przedstawień, uroczystości, imprez szkolnych i apeli, przesyłania materiałów i wykonywania zadań wynikających z udziału w projekcie Comenius, tworzenia i drukowania dokumentów szkolnych oraz skanowania zdjęć i kserowania.

Uczniowie wyszukują  w zasobach Internetu informacje potrzebne podczas przygotowań do szkolnych i międzyszkolnych konkursów, odrabiają  zadania domowe, przygotowują prezentacje multimedialne, poszukują w Internecie  i programach edukacyjnych informacje potrzebne do uzupełnienia wiedzy z różnych przedmiotów szkolnych, przygotowują referaty, artykuły do gazetki szkolnej, wystawek i gazetek ściennych, piszą prace w edytorze tekstu Word.

Uczniowie wykonali następujące prezentacje multimedialne:

Komiksy ( Helios i Faeton, Paweł i Gaweł), Gramatyka języka polskiego, Do góry nogami – gazetka szkolna, Vincent van Gogh, Savoir  vivre, Tradycje śląskie,  Śląsk, Śląsk mój region, François Viète, Klasycyzm w architekturze, rzeźbie i malarstwie, Korczak – nasz patron, Barok, Sporty zimowe, Stefan Banach, Warszawa jest stolicą Polski, Zabytkowa Kopalnia Ignacy,  Zegarek elektroniczny, Zegar tarczowy, Unia Europejska, Wielka Brytania, Hiszpania, Francja, Hawaje, Filipiny, Warszawa, Włochy, Grecja, Niemcy, Polska, Japonia, Kreta, Choroby zakaźne, Polscy Nobliści.

Biblioteka Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 współuczestniczy w projekcie Comenius, w  ramach którego zaangażowała się w realizację dwóch projektów: „Książka zapomniany wynalazek” oraz „Europejskie dzieci na wspólnej scenie”.

Biblioteka realizowała również projekty edukacyjne UNICEFU: „Szkoła z prawami dziecka” oraz „ Wszystkie Kolory Świata”.

Do tradycji biblioteki weszły październikowe obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych. Święto to zachęca wszystkich uczniów do korzystania z biblioteki. Biorą wtedy udział w przygotowanych dla nich konkursach i działaniach.

Każdego roku biblioteka zachęca uczniów do udziału w szkolnych konkursach bibliotecznych. Konkursy cieszą się wielką popularnością i bardzo dużo dzieci w nich uczestniczy. Wynika to z proponowanych przez bibliotekę form tych konkursów. Uczniowie bowiem wykonują prace plastyczne, prezentacje multimedialne, rozwiązują testy, układają rymowanki. Ta różnorodność daje możliwość wykazania się talentami i zdolnościami wielu uczniom.

Jedną z największych imprez bibliotecznych jest organizowana co roku uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na Rycerzy Książki i przyjęcie ich w poczet czytelników szkolnej biblioteki.

PREZENTACJA BIBLIOTEKI oraz PRZENTACJE UCZNIÓW ZNAJDUJĄ SIĘ NA PŁYCIE DVD.

Prezentacja o pracy naszej biblioteki w formacie pdf: yourprezi.pdf