Kto Ty jesteś? Polak Mały Przez zabawę i działanie poznaję Ciebie, Panie Książka najlepszym przyjacielem... Bezpieczny przedzkolak Tanecznym krokiem przez Europę Przygody Pana Języczka Zabawy i zajęcia relaksacyjne w przedszkolu Rybnik - nasz mały świat

Innowacje i programy autorskie

Zabawy i zajęcia relaksacyjne w przedszkolu

Program własny autorstwa Marioli Sosny i Grażyny Chmiel.

Pęd i pośpiech rozwoju cywilizacyjnego wpływa negatywnie na psychikę i stan emocjonalny wszystkich ludzi, a najbardziej dotyka to dzieci w wieku przedszkolnym.

Programem objęte zostały 3 grupy przedszkolne w roku 2010/2011, a od 2011 do 2013 program był prowadzony w grupach autorki.

Celem programu było: wdrażanie do poszanowania własnego ciała poprzez kontrolowanie swoich emocji, dbanie o własne zmysły i higienę układu nerwowego - unikanie hałasu i jego wszczynania, wspomaganie rozwoju psychicznego i emocjonalnego dziecka poprzez poznawanie różnych sposobów odpoczywania i podejmowania prób relaksacji.