W dniu 18 listopada 2019 r. odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas II-III.
Oto wyniki:
I miejsce – Milena Włodarczyk
II miejsce – Rafał Olszewski
III miejsce – Roksana Rycman
Zwycięzcom gratulujemy sukcesu, a wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział.
12 września 2019r. weszła w życie ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. Opieka realizowana jest w szkole i obejmuje profilaktyczną opiekę zdrowotną, promocję zdrowia oraz opiekę stomatologiczną. Na podstawie tej ustawy rodzicom przysługuje prawo zgłoszenia ewentualnego sprzeciwu odnośnie zakresu sprawowanej opieki zdrowotnej nad uczniem. Więcej informacji w odnośnikach.
20 listopada 2019r - klasy IV-VIII
16.00 - konsultacje
17.00 - spotkanie z wychowawcą
Przydział sal:
IV a - 36
V a - 31
V b - 29
VI a - 40
VI b - 30
VI c - 35
VII a - 26
VII b - 23
VIII a - 39
VIII b - 34
21 listopada 2019r klasy I-III
16.00 - konsultacje
17.00 - spotkanie z wychowawcą
Przydział sal:
I a - 17
I b - 18
IIa - 26
IIb - 27
IIIa - 16
8 listopada odbył się konkurs recytatorski dla klas I –III pod hasłem ,, Zwierzęta w poezji”
Wyniki konkursu:
I miejsce - Emilia Pawłowska klasa II a
II miejsce - Ozeasz Wajler klasa II b
- Milena Firlej klasa III a
III miejsce - Nadia Piórkowaska klasa I a
- Amelia Skaba klasa II a
- Karolina Lazar klasa II a
GRATULUJEMY!
Niewiadom wie, że dopalacze są złe.
Siódmo i ósmoklasiści z ZSP nr 2 w Rybniku-Niewiadomiu wzięli udział w warsztatach " Życie bez przypału” przygotowanych przez Fundację Kumak.
Zajęcia dotyczące szkodliwości zażywania dopalaczy przygotowane przez Fundację Kumak podzielone były na dwie części, teoretyczną oraz praktyczną. Podczas pierwszej części młodzież wysłuchała dziennikarza, który na co dzień zajmuje się w swojej pracy zawodowej sprawami kryminalnymi i sądowymi. Na podstawie autentycznych historii z najbliższej okolicy dziennikarz przedstawił uczniom sylwetki osób, które po zażyciu dopalaczy popełniły różnego rodzaju wykroczenia i przestępstwa oraz jaka kara je za to spotkała. Młodzież dowiedziała się również w jakich warunkach produkowane są niedozwolone środki oraz jaki wpływ mają na zdrowie każdego człowieka. W części praktycznej uczniowie nauczyli się w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania krążenia. Młodzież na fantomach uczyła się resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zapoznała się z działaniem AED oraz wyposażeniem torby medycznej.
Zadanie pn. "Życie bez Przypału" jest współfinansowane przez Miasto Rybnik. Zajęcia zorganizowała Fundacja Kumak.
Niewiadomskie pierwszaki ratowały pluszaki
Pierwszoklasiści z ZSP nr 2 w Rybniku-Niewiadomiu wzięli udział w warsztatach z pierwszej pomocy pod nazwą Pluszakowe Pogotowie II
Dzieci podczas zajęć poznawały podstawowe zagadnienia związane z udzielaniem pomocy przedmedycznej oraz zachowaniem się w sytuacjach wymagających wezwania odpowiednich służb. Uczniowie musieli przez specjalny telefon opisać zdarzenie przedstawione na planszy i wezwać pomoc. Pierwszaki uczyły się również resuscytacji krążeniowo-oddechowej, początkowo na pluszowych misiach później na prawdziwych fantomach. Następnie każdy uczeń poznał podstawy zakładania opatrunku. Wszystkie dzieci zapoznały się również z działaniem AED oraz poznały wyposażenie torby Medycznej
Projekt pod nazwą „Pluszakowe Pogotowie II” realizowany przez Fundację Kumak jest współfinansowany przez Miasto Rybnik.
Uczniowie naszej szkoły wraz ze sztandarem w dniu 11.11.2019r przyłączyli się do obchodów Święta Niepodległości w Rybniku.
Dzisiaj tj. 8 listopada nasza szkoła wzięła udział w akcji pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rady Dzieci i Młodzieży - "Szkoła do hymnu". Punktualnie o 11.11 odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu narodowego.
11 listopad to szczególna data dla wszystkich Polaków, wtedy właśnie nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość i wróciła na mapę Europy. Uczestnicząc w powyższej akcji wyrażamy radość i dumę z tego, że żyjemy w wolnym kraju i możemy w ten sposób uczcić Święto Niepodległości.
W ramach projektu uczniowie naszej szkoły wykonują różna prace podczas których nie tylko się uczą ale i bawią.
7.11.2019 rok to dzień który długo zostanie w pamięci uczniom klas 8. Wym dniu odbyła się wycieczka do miejsca śmierci, tragedii i wspomnień okrucieństwa II wojny światowej - Auschwitz.
Już po przyjeździe widok baraków więziennych i napisu widniejącego nad bramą głowną "Arbeit macht frei" (praca czyni wolnym) wprowadzil nas w ogromną zadumę. Jednak to ,co zobaczylismy później oraz zwiedzanie Brzezinki przeszło nasze oczekiwania. Gdy wracaliśmy wszyscy byliśmy jacyś dziwnie cisi i zamyśleni. Wszystkim kłębiły się w głowach pytania bez odpowiedzi. Każdy widział sceny z obozu, z życia więźniów, egzekucje i okrucieństwo.Będziemy zawsze czcić pamięć poległych w tym miejscu.
Koordynatorem tego projektu jest Agata Szulik, która podczas seminarium kontaktowego dla germanistów, organizowanego przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży, nawiązała kontakt z nauczycielami szkół partnerskich. Tygodniowy pobyt upłynął na poznawaniu kultur oraz języków naszych sąsiadów, uczniowie zajmowali się tematyką ekologiczną (ochrona pszczół), produkowali pomadki ochronne na bazie wosku pszczelego, piekli ciasteczka z miodem, budowali hotele dla owadów. Razem odwiedzili także Wrocław, gdzie brali udział w grze miejskiej w trzech językach.
Ostatniego dnia udali się do Zamku Książ, Palmiarni w Wałbrzychu oraz Kościoła Pokoju w Świdnicy. Odbywały się także warsztaty animacji językowych, gry sportowe, dyskoteka i ognisko, nie było czasu na nudę. Gdy nadszedł czas rozstania nie obyło się bez łez i obietnic kolejnego spotkania. Uczniowie wrócili pełni nowych wrażeń, emocji oraz znajomości.
29 października klasy 2 a i 2 b pojechały na wycieczkę do gliwickiej Palmiarni, gdzie dzieci miały okazję poznać interesujące, egzotyczne okazy flory z różnych części świata. Pod opieką przewodnika zwiedziły dostępne pawilony, w tym także część akwarystyczną, gdzie podziwiały różnorodne gatunki ryb.
W drugiej części wycieczki uczniowie mieli okazję poznać Kolejkowo, atrakcję która przeniosła je do miniaturowego świata, pomniejszonego 25 razy. Wielka wystawa makiet przedstawia autentyczne budowle śląskie, np. dworzec w Gliwicach.
Godziny konsultacji logopedy:
Środa 14:00 – 14:30 (po wcześniejszym umówieniu się)
Czwartek 14:00 – 14:30 (po wcześniejszym umówieniu się)
W celu umówienia się na konsultację lub ustalenia innej godziny konsultacji, proszę kontaktować się przynajmniej dzień wcześniej:
Zaangażowanie opiekunów w terapię jest niezwykle istotne, dlatego proszę nie wahać się, jeżeli mają Państwo pytania lub wątpliwości i kontaktować się z logopedą w wyżej wymienionych formach.
Więcej informacji w zakładce SZKOŁA/LOGOPEDA
W dniu 22 października 2019r. uczniowie klasy IIIa uczestniczyli w warsztatach „MAJSTERKOWO” organizowanych przez Castoramę w Rybniku. Głównym celem tych warsztatów było pobudzanie wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych, a także zwiększenie wiedzy i świadomości ekologicznej. Zajęcia odbywały się w miłej i twórczej atmosferze. Uczniowie pod okiem pracownika Castoramy zaprojektowali i ozdobili włóczką oraz kordonkiem ekologiczne torby. Za wykonane zadania otrzymali dyplomy oraz drobne upominki, a ozdobione torby zabrali do domu. Po wyczerpujących zajęciach udali się na małe co nieco, a następnie zwiedzili park tematyczny mieszczący się na terenie Kampusu. Dzieci wróciły do szkoły pełne wrażeń i nowej wiedzy.
Głosowanie nad projektami do budżetu obywatelskiego trwać będzie od 21 października br. (poniedziałek) do 25 października br. (piątek). Wszyscy mieszkańcy Rybnika będą mogli głosować oddając jeden głos na projekt ogólnomiejski oraz jeden głos na projekt lokalny, bez względu na dzielnicę zamieszkania.Głosować będzie można w sposób tradycyjny - wrzucając kartę do głosowania do urny lub przez Internet.
Głosowanie tradycyjne:Aby zagłosować tradycyjnie, należy udać się do Punktu Informacji Miejskiej halo!Rybnik lub do Urzędu Miasta Rybnika (sala 257). Pracownicy urzędu miasta będą wydawali karty do głosowania, po wcześniejszym wpisaniu danych osoby głosującej. Dane osobowe: imię i nazwisko, data urodzenia oraz adres zamieszkania zostaną wydrukowane na karcie do głosownia, która zostanie wydana osobie głosującej. Na karcie do głosowania głosujący wpisuje numer projektu lokalnego lub/i numer projektu ogólnomiejskiego. Każdy głosujący, który uda się do jednego z dwóch punktów, otrzyma jedną kartę do głosowania. Karty do głosowania będzie można pobrać w dwóch punktach do głosowania, zgodnie z następującym harmonogramem pracy: Punkt Informacji Miejskiej halo!Rybnik, ul. Jana III Sobieskiego 20:poniedziałek - czwartek w godz. 10.00 - 19.00, piątek w godz. 10.00 - 13.00 Urząd Miasta Rybnika, sala 257, II piętro (nowa część)poniedziałek - środa w godz. 08.00-15.30, czwartek w godz. 08.00-18.00piątek w godz. 08.00-13.00
Głosowanie przez internet: Na miejskiej stronie internetowej www.rybnik.eu ukaże się przycisk GŁOSUJ, przekierowujący do strony, na której będzie można oddać głos. Każdy głosujący podaje: imię i nazwisko, datę urodzenia oraz adres zamieszkania, następnie wybiera projekty, na które chce zagłosować.Głosowanie elektroniczne trwać będzie od poniedziałku, 21 października br. od godz. 8.00, do piątku, 25 października br. do godz. 13.00.
Serdecznie zapraszamy do głosowania.Szczegóły zamieszczone są na stronie: rybnik.com.pl!!!
Otwarcie ,,Zielonych Klas” w Niewiadomiu
W dniu 24.09.2019 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 im. Janusza Korczaka w Rybniku miało miejsce uroczyste otwarcie Zielonej Klasy i Ekopracowni ,, Geolab” .
Projekt Zielonej Klasy zewnętrznej został sfinansowany przez Urząd Miasta Rybnika z tzw. Budżetu Obywatelskiego, przy wsparciu Rady Rodziców ZSzP nr 2 w Rybniku.
Środki na wyposażenie pracowni ,,Geolab” zostały pozyskane od WFOŚ i GW w Katowicach w ramach konkursu ,,Zielona Pracownia”, oraz od Władz Miasta Rybnika.
Na uroczystość otwarcia przybyli:
Z-ca Prezydenta Miasta Rybnika Wojciech Świerkosz
W-ce Prezes Zarządu WFOŚ i GW Adam Lewandowski
Przewodniczący Komisji Finansów Rady Miasta Rybnika Marek Florczyk
Przedstawiciele Rady Dzielnicy Niewiadom, na czele z Przewodniczącym Tadeuszem Białousem
Przewodniczący Rady Rodziców Artur Bober
Przedstawiciele duchowieństwa Parafii Niewiadom z ks. Proboszczem Grzegorzem Wiśniewskim
Pracownicy, rodzice, uczniowie ZSzP nr 2 w Rybniku
Był to szczególny dzień, ponieważ powstała klasa, w której można łączyć naukę z przyjemnością przebywania poza budynkiem szkoły.
Szkolna pracownia ,, Geolab”, to zaś miejsce przyjazne dla uczniów do nauki przedmiotów przyrodniczych poprzez możliwość przeprowadzania różnych eksperymentów i doświadczeń, przy wykorzystaniu nowoczesnych pomocy dydaktycznych i technologicznych.
Nasi uczniowie otrzymali piękny prezent, 2 „Zielone Klasy”, w których nauka będzie bardziej przyjemna. Przyniesie ona też lepsze efekty.
17 września 2019r. (wtorek) - klasy I - III, godz.16.30
klasa 1a - s.17
klasa 1b - s.18
klasa 2a - s.27
klasa 2b - s.26
klasa 3a - s.16
18 września 2019r. (środa) - klasy IV - VIII, godz. 16.30
klasa 4a - świetlica
klasa 5a - s.29
klasa 5b - s.31
klasa 6a - s.40
klasa 6b - s.30
klasa 6c - s.35
klasa 7a - s.26
klasa 7b - s.23
klasa 8a - s.39
klasa 8b - s.34
18 września 2019r. (środa) - spotkanie Rady Rodziców, godz.17.15